UGANDA - Kapchorwa området på vulkanen Mount Elgon

På skråningerne af den udslukte vulkan Elgon Mount og i en højde på næsten 2.000 meter over havets overflade ligger Kabeywa United Coffee Farmers Association (KUCOFA).

KUCOFA er en forening af kaffefarmere som år efter år dyrker den mest vidunderlige arabicakaffe. I arbejdet med kaffedyrkningen er det også lykkedes for KUCOFA at skabe bro mellem de to afrikanske stammer Bagisu og Sabiny.

KUCOFAs kontorer ligger på de spektakulære skråninger af Mount Elgon i det østlige Uganda og kun et par kilometer fra de fantastiske Sipi waterfalls. Udover at landsbyen Chemuron - beliggende i sub-distriktet Kabeywa - i Kapchorwa distriktet er foreningens hovedkvarter, så er byen også fødested for den olympiske guldmedalje vinder i maraton Stephen Kiprotich.

Sub-distriktet Kabeywa har en samlet befolkning på omkring 5.800 husstande hvis dagligdag primært går med at dyrke og indsamle matoke, majs, bønner og yams til eget forbrug. En del af husstandene er ligeledes hårdtarbejdende og meget passionerede kaffebønder der med håndkraft indsamler de røde modne kaffebær. Efter plukningen fjernes pulpen og bønnerne fermenteres for fjernelse af planteslim for efterfølgende vask og tørring.

Siden begyndelsen har det været KUCOFAs mål at skabe grundlaget for at de små kaffebønder på Mount Elgons bjergskråninger kan dyrke og producere arabicakaffe af højeste kvalitet. Foreningen blev stiftet i 2004 og indbefattede dengang 15 familier som via deres medlemskab accepterede at lade en del af deres fortjeneste tilgå foreningen som herefter kunne bruge pengene som starthjælp for andre familier som ønskede at starte dyrkning af kaffe.

omukwano-kabeywa.png

Foreningen fortsatte med at arbejde ud fra denne model, indtil 2007 hvor den sluttede sig til NUCAFE (National Union af Kaffe landbrugsvirksomheder og Farm Entrepriser). NUCAFE er en paraplyorganisation af kaffebønder i Uganda hvis formål er at øge kaffebøndernes afkast fra værdikæden gennem deres Farmer Ownership Model. Denne direkte kontakt til opkøbere har bl.a. resulteret i Omukwano projektet https://www.facebook.com/omukwano/?fref=ts  som er opstået via Caffè Rivers tætte samarbejde med NUCAFE.

Takket være et kæmpe arbejde af KUCOFA er antallet af foreningens medlemmer vokset fra de 15 familier i 2004 til 538 familier i 2016. 

Kabenywa (1)Kabenywa (2)Kabenywa Arbica-Coffee-Works-(10)Kabenywa Arbica Coffee Works (1)Kabenywa Arbica Coffee Works (5)Kabenywa Arbica Coffee Works (6)Kabenywa Arbica Coffee Works (7)


We use cookies to make this website work better for you and to track site visits anonymously. You can opt out if you like.